Gjermani, kreu i KMSH-së merr pjesë në konferencën ”Përgjegjësia e feve për paqen”

Gjermani, kreu i KMSH-së merr pjesë në konferencën ”Përgjegjësia e feve për paqen”

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Skender Bruçaj me ftesë të ministrit të jashtëm të Gjermanisë, z. Sigmar Gabriel mori pjesë në konferencën ”Përgjegjësia e feve për paqen”. Kryetari Bruçaj në përshëndetjen e tij theksoi rëndësinë e përhapjes së paqes dhe ju uroi suksese studiuesve dhe akademikëve në punimet…

Read more

Komunitetet fetare mbajnë marshimin e paqes në Elbasan

Komunitetet fetare mbajnë marshimin e paqes në Elbasan

Qendra e Bashkëpunimit Ndërfetar në Elbasan ka zhvilluar marshimin e paqes. Nën moton “Jo indiferentizmit, Po Solidaritetit” aktivitetit iu bashkuan qytetar, përfaqësues të komuniteteve fetare, shoqërisë civile dhe institucioneve lokale. Qëllimi i këtij marshimi ishte promovimi i paqes dhe bashkëjetesën midis komuniteteve fetare në Shqipëri si dhe grumbullimi i fondeve…

Read more

Hapa konkretë në dialogun myslimano-katolik

Hapa konkretë në dialogun myslimano-katolik

Në kuadër të bashkëpunimit për dialogun ndërfetar myslimano-katolik, është zhvilluar një vizitë e stafit akademik të Departamentit të Shkencave Islame nga Universiteti Hëna e Plotë Bedër dhe studentëve të vitit të tretë të këtij departamenti në Shkollën e Lartë Teologjike Katolike (Seminari Ndërdioqezian) në Shkodër. Në krye të këtij delegacioni…

Read more

“P2P: Challenging Extremism” mbledh në Bedër artistë, intelektualë e gazetarë të njohur

“P2P: Challenging Extremism” mbledh në Bedër artistë, intelektualë e gazetarë të njohur

Artistë, intelektualë dhe gazetarë të shumtë ishin pjesë e tryezës së rrumbullakët të zhvilluar nga Universiteti Bedër, në kuadër të nismës globale universitare kundër ekstremizmit të dhunshëm, “P2P: Challenging Extremism”, nismë kjo e iniciuar nga Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti Amerikan i Shtetit. “Kontributi i artistëve dhe intelektualëve në promovimin…

Read more

Mesazh Ngushëllimi

Mesazh Ngushëllimi

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon ashpër sulmin terrorist në qytetin e Parisit dhe shpreh ngushëllimet më të sinqerta për viktimat e kësaj ngjarjeje. Ngjarjet në vazhdim të terrorit në botë dhe së fundmi në Francë na kanë tronditur të gjithëve, si besimtarë dhe si qytetarë që dëshirojmë të jetojmë në…

Read more

Myslimanët shqiptarë festojnë Fitër Bajramin

Myslimanët shqiptarë festojnë Fitër Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë sot festën e Fitër Bajramit. Pas ditëve të agjërimit, lutjeve, adhurimeve dhe leximit të Kur’anit, mijëra besimtarë të Tiranës e mbarë Shqipërisë ishin pjesë e festimeve dhe faljes së namazit të Bajramit të organizuar si çdo vit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Festimet e Fitër Bajramit kanë…

Read more

Kryetari i KMSH-së merr pjesë në konferencën kundër ekstremizmit

Kryetari i KMSH-së merr pjesë në konferencën kundër ekstremizmit

Kryetari i Komunitetit Mysliman, z. Skender Bruçaj, merr pjesë në konferencën e organizuar nga Ministria e Punëve të Brendshme me temë: “Radikalizmi fetar dhe ekstremizmi i dhunshëm në Shqipëri”. Qëllimi i kësaj konference ishte bashkëpunimi i përbashkët për parandalimin e akteve radikaliste dhe aktiviteteve ekstremiste. Në këtë konferencë gjithashtu ishin…

Read more

Elbasan, marshim për paqen

Elbasan, marshim për paqen

Sot (9 janar 2014) në qytetin e Elbasanit u zhvillua një marshim për paqen i organizuar nga komunitetet fetare dhe drejtuesit më të lartë të këtij qarku. Në këtë marshim i cili mbante moton “Bashkëpunimi, themel dhe udhë për paqen” merrnin pjesë drejtuesit më të lartë fetarë si Agim Duka…

Read more