ZK1A0439

Ambasadori i ri i Turqisë në Tiranë, z. Hidajet Bajraktar, ka vizituar sot Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, për t’u njohur më nga afër me këtë institucion.

 Z. Bajraktar është pritur nga Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Haxhi Selim Muça, nënkryetarët Bujar Spahiu e Gazmend Aga dhe  Drejtori i Marrëdhënieve me Jashtë Astrit Zharri.

Kryetari Muça, i uroi mirëseardhjen dhe suksese në detyrën e tij të re, dhe e njohu  atë me strukturat dhe funksionimin institucionin e KMSH-së në qendër dhe në rrethe.

Nga ana e tij ambasadori Bajraktar shprehu mbështetjen e plotë nga qeveria turke dhe Komuniteti Mysliman i Turqisë. “Ne ju kemi mbështetur gjithmonë dhe do vazhdojmë t’ju mbështesim me kënaqësinë më të madhe”, u shpreh z. Bajraktar.

Ai gjithashtu u shpreh se vetë kryeministri i Turqisë Erdogan ka shprehur interesim të veçantë dhe mbështetje të pakushtëzuar lidhur me ndërtimin e Xhamisë së Namazgjasë në Tiranë.  “Ju bëj me dije se vetë kryeministri ynë z. Rexhep Tajip Erdogan, është shumë i interesuar lidhur me çështjen e ndërtimit të xhamisë së madhe të Tiranës. Për këtë ai ka caktuar edhe këshilltarin e tij më të afërt që t’u vijë në mbështetje të plotë”, u shpreh më tej ambasadori Bajraktari.

Ambasadori Bajraktar shoqërohej nga Këshilltari për Çështjet fetare në ambasadën turke, z. Shaban Ishlek.

12 dhjetor 2013

ZK1A0420 ZK1A0425 ZK1A0426  ZK1A0466 ZK1A0472

 

Pajtohuni

Regjistrohuni në listën tonë të POSTIMEVE


© Të gjithë të Drejtat e Rezervuara 2022 Komuniteti Mysliman i Shqipërisë